Efektivní práce vs. odpočinek na dovolené? (základní pravidla)

27. června 2022 | Naše tipy | Čas čtení: 6 min.

manažer pracující na notebooku v bazénu

Chystáte se na zaslouženou dovolenou a chtěli byste mít pod dohledem dění ve firmě a pohyb firemních vozidel? Odpočívejte, netelefonujte asistentům ani řidičům a neshánějte informace. Poradíme vám, jak zůstat v dovolenkovém módu a jak využít GPS monitoring, abyste byli v obrazu.

Ne každá dovolená je pro lidi časem odpočinku a pohody. Snadno se může změnit na dny plné stresu, když jste hlavou stále v kanceláři a jste zahlceni úkoly. Jak „vypnout“ a jak efektivně pracovat na dovolené, když to už jinak nejde?

Základní pravidla odpočinku během dovolené

Vysoké pracovní tempo, neustálý přístup k informacím a 100% zastižitelnost. To jsou hlavní nástrahy, které mohou zničit vaši dovolenou. Pro zachování dlouhodobého zdraví a pohody je nezbytné, abyste si vyhradili čas i na odpočinek. Jak si zaručit ničím a nikým nerušenou dovolenou? Zde jsou 4 pravidla:

 

  1. Zástup/náhrada za vás během dovolené je samozřejmostí – Před odjezdem si domluvte s nadřízenými a kolegy, kdo převezme vaši agendu. Váš záskok musí být předem a přesně informován o povinnostech, úkolech a projektech.
  1. Oznamte dovolenou včas – O vaší dovolené by měl být včas informováni váš nadřízený, zastupující osoba a důležité kontakty ve firmě i mimo ni.
  1. Vaše dostupnost na dovolené není povinností – Pamatujte si, že vaše zastižitelnost během dnů volna je vaší volbou. Zvedání telefonu, sledování e-mailové schránky nebo odpovědi na zprávy vám mohou způsobit stres, který na dovolenou nepatří. Je třeba však počítat i s nouzovými situacemi, ve kterých vás bude tým potřebovat. Předem si s kolegy projděte možné krizové situace a definujte si události, ve kterých vás mohou kontaktovat.
  1. Naplánujte svůj návrat do pracovního prostředí – Váš první den v práci si předem naplánujte. Domluvte si například setkání s vaším zástupcem a naplánujte si nezbytné činnosti. Pozor však na rychlý návrat do práce. První dny si zvolte mírnější tempo, abyste veškerou načerpanou energii neztratili během prvních hodin v práci.

Základní pravidla odpočinku během dovolené - seznam úkolů:

 

Základní pravidla pro práci během dovolené

Ano, jsou mezi námi i tací, kteří bez práce nedokážou existovat nebo jejich pozice není zastupitelná. V takovém případě je důležité, abyste během dovolené pracovali co možná nejefektivněji a pracovní činnosti minimalizovali. Ideální je, pokud si vyhradíte konkrétní časový úsek, během kterého se budete věnovat práci, a zbytek budete věnovat relaxaci.

Pokud se již rozhodnete během dovolené pracovat, velkými pomocníky vám budou moderní technologie. Už není nutné, abyste si sbalili na cestu pracovní počítač. Stačí mít mobilní telefon s přístupem na internet a většinu práce zvládnete bez problémů. V kapse tak máte svůj kalendář, poštovní schránku a díky mobilním aplikacím i specifické údaje, se kterými pracujete i během standardního pracovního dne.

Určitě není třeba zapomenout, že dovolená slouží k odpočinku a uvolnění. Kromě přesného časového úseku si stanovte i celkový limit. Hrozí vám totiž, že bez časového omezení strávíte většinu času řešením pracovních úkolů, které nejsou urgentní ani nevyhnutelné.

manažer pracující na notebooku na pláži

Správa firemních vozidel během dovolené

Pokud je váš byznys založen na logistice nebo vaší hlavní pracovní náplní je řízení vozového parku, určitě se denně setkáváte s výhodami GPS monitoringu vozidel. Automatizované činnosti, digitalizace dat a online přístup k informacím vám budou nápomocné i během dovolené.

Hlavní výhodou je dostupnost dat, která se do systému přepisují téměř v reálném čase. Díky tomu se můžete snadno zorientovat v dění ve firmě, víte, kde se nacházejí vaše vozidla, a můžete si prohlédnout detail každé jízdy. Auta můžete sledovat kdykoli a odkudkoli, zda jste na dovolené v oblíbeném Chorvatsku, nebo jste odletěli do exotické destinace.

Data z GPS jednotek se automaticky ukládají do systému a vy je můžete sledovat na klasickém počítači, notebooku, v tabletu nebo přes mobilní telefon prostřednictvím mobilní aplikace. Na dovolené zaručeně využijete rychlost a praktičnost GPS monitoringu v mobilu.

Commander - mobilní aplikace

V rámci služby GPS monitoringu vozidel mají zákazníci k dispozici také nonstop linku. Oceníte ji například v problémových situacích, kdy se nacházíte v jiném časovém pásmu a vaši kolegové spí. Kontakt na linku můžete dát i zastupujícímu kolegovi, který se s případnými problémy může obrátit na odborníky z Commander týmu a nemusí kontaktovat vás během dovolené.

Nonstop linka je tu pro vás i v případě zvýšení bezpečnosti vašich aut. Ať už jde o vaše auto, které jste nechali doma v garáži, nebo o firemní auta, kdekoli na cestách můžete v rámci GPS monitoringu využívat služeb pro zabezpečení vozidla. Můžete si nastavit například tzv. bezpečnostní waypointy, díky kterým vás systém upozorní na neoprávněný vjezd/opuštění vyhrazené oblasti. Dojde-li k neoprávněnému pohybu vozidla, vyrozuměni jsou i zaměstnanci hotline linky, kteří okamžitě jednají a dělají maximum pro vyřešení situace.

 

Už víte, jak bude vypadat vaše dovolená? Uděláte vše proto, abyste si plně užili odpočinku, nebo využijete moderní technologie a občas zkontrolujete své pracovní záležitosti? Necháme to na vás. Pokud byste potřebovali poradit nebo nastavit jakoukoli funkci spojenou s našimi službami, jsme tu pro vás. A pokud se rozhodnete jet na dovolenou autem, na závěr máme pro vás doporučení na náš další článek: Služebním autem na dovolenou (RADY a TIPY).

 

Napište nám

KONTAKT

Chcete řešit monitoring vozidel
i ve vaší firmě?

Kontaktujte našeho obchodníka

x