Služebním vozidlem na dovolenou

2. srpna 2021 | Naše tipyNovinky | Čas čtení: 4 min.

Dovolená a služební auto

Mezi nejoblíbenější firemní benefity zaručeně patří využívání firemního auta i pro soukromé účely. Záleží vždy na dané firmě, zda tento benefit zaměstnancům poskytne a za jakých podmínek. Jak auto využívat naplno a na co si dát pozor?

Vždy je důležité předem si stanovit pravidla a potvrdit je písemně. Kryté jsou tak obě strany (zaměstnanec i zaměstnavatel). Navíc by mělo být využívání vozového parku ošetřeno i ve firemních směrnicích.

Pokud vám zaměstnavatel umožní využít služební auto i na dovolenou, projevuje vám tím velkou důvěru. Za vozidlo přebíráte částečnou odpovědnost, ale majitel vozidla stále zůstává plně odpovědný za veškeré škody, které vzniknou využíváním vozidla. Jako zaměstnanec byste měl být plně seznámen s tím, jakým způsobem případné nehody řešit. Doporučujeme, abyste si zjistili všechny náležitosti v předstihu. Jsou dvě základní situace a pokyny:

  • Pokud je škoda způsobená během využívání služebního vozidla pro pracovní účely, spadá do obecné odpovědnosti za škodu podle zákoníku práce.
  • Pokud je škoda způsobená během využívání služebního auta pro soukromé účely, odpovědnost řeší občanský zákoník.

Možnost cestovat na dovolenou služebním autem vás oprostí od zdlouhavého hledání vhodné dopravy a ušetří vám náklady, ale i v takovém případě je třeba se dostatečně připravit.

Tip 1 - Dovolená a služební auto

V první řadě myslete na pojištění. Cestování si ošetřete dobrým pojištěním, na které se umíte spolehnout v případě nepředvídatelných situací.

Kniha jízd a dovolená

Dalším a asi nejdůležitějším bodem je nutnost vést knihu jízd i během dovolené. Díky údajům z knihy jízd firma vypočítává spotřebu paliva, kterou si následně zaměstnanec podle předchozí dohody hradí. Pokud firma využívá tankovací karty, náklady na spotřebované pohonné hmoty se zaměstnanci strhnou automaticky z jeho platu. Využíváním tankovacích karet se vyhnete hotovosti, kterou musíte mít k dispozici a speciální vyčleněnou na pohonné hmoty.

Tip 2 - Dovolená a služební auto

Doporučujeme vám, abyste si předem vyhledali všechny čerpací stanice, na kterých můžete s danou kartou tankovat. Společnosti mají tankovací karty společné s jednou či dvěma partnerskými společnostmi, což by mohl být problém v určitých lokalitách. Ne vždy je nablízku potřebná čerpací stanice. I zde platí pravidlo: „Raději se dopředu připravte!“

Jak řešit dopravní nehody v zahraničí?

Dopravní nehodu si nikdo z nás nepřeje. O to méně, pokud jste se služebním autě v zahraničí, a ještě k tomu na dovolené. Naneštěstí, stávají se i takové věci, a proto je důležité být připraven. Jak postupovat při nehodě, závisí zejména na výše škody. Většinou platí, že pokud výši škody neumíte odhadnout, je lepší přivolat policii. My bychom vám doporučovali volat policii v každém případě. Oficiální zdokumentování nehody je důležité zejména kvůli pojišťovnám, které při dodání nekompletní dokumentace mohou odmítnout plnit pojistné plnění.

Nezapomeňte si ještě před vycestováním prověřit podmínky řešení nehod v dané zemi. I v rámci Evropské unie se mohou podmínky lišit.

Tip 3 - Dovolená a služební auto

Možnost jet na dovolenou služebním autem je určitě výhodný a velmi komfortní způsob dopravy. Myslete vždy dopředu a buďte připraveni. To je základní pravidlo při cestování firemním autem na dovolenou.

Chtěli byste sobě nebo svým zaměstnancům zjednodušit cestování a dokumentaci jízd, kilometrů a tankování? Obraťte se na naše zástupce a oni vám poradí, jak díky GPS monitoringu firemních vozidel budete neustále v obraze a ušetříte. Kontaktujte nás.

 

KONTAKT

Chcete řešit monitoring vozidel
i ve vaší firmě?

Kontaktujte našeho obchodníka

x