5 pravidel přípravy firemních aut na zimu

19. listopadu 2021 | Naše tipy | Čas čtení: 6 min.

5 pravidel zimní údržby

Zima už opět klepe na dveře a s ní i povinnosti spojené se zimní údržbou vozidel ve firemní flotile. Všechny vozidla by měly projít kontrolou odpovědných osob a být připravena plnit své pracovní povinnosti za každých podmínek, které s sebou zima přináší. Na co je třeba se připravit, na co není třeba zapomenout a jak zajistit co nejefektivnější průběh? Držte se těchto pravidel.

1. Za péči o vozidla by měl nést odpovědnost jeden člověk – Fleet Manager

U větších vozových parků by zimní údržba vozidla neměla zůstat nikdy jen na zaměstnanci, který vozidlem jezdí. Pro pracovní vytíženost nebo zapomnětlivost se totiž může stát, že vozidlo nebude dobře připraveno na změnu počasí. Výsledkem nedůsledné přípravy jsou zvýšené náklady spojené s výpadkem daného vozidla, pokuty a v konečném důsledku i dopravní nehody. Fleet Manager bude zárukou, že se vyhnete těmto situacím a vaše podnikání bude běžet jako švýcarské hodinky.

1. pravidlo

2. Stanovte si přesné termíny přezutí pneumatik a držte se zákona

Se zimní údržbou v České republice je vázáno datum 1. listopadu. Od tohoto dne platí povinnost přezutí letních pneumatik na zimní. Toto datum je směrodatné pouze za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně zda lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V případě, že je na začátku úseku umístěna dopravní značka „Zimní výbava“, platí tato povinnost v uvedeném období vždy, bez ohledu na stav povrchu vozovky. Osobní auta musí mít přezuté zimní pneumatiky na všech nápravách, u nákladních vozidlech a vozidlech nad 3,5 tuny platí povinnost zimních pneumatik na všech kolech hnacích náprav.

2. pravidlo

Důležitý je ještě jeden parametr, a to venkovní teplota. Zimní pneumatiky vám doporučujeme přezout, pokud teplota klesla pod 7 °C.

3. Buďte důslední. Přezutím pneumatik to teprve začíná

Zimní pneumatiky jsou přezuté, ale kontroloval se i jejich stav? Při výměně vždy dbejte také na revizi jejich stavu. Dezén by měl mít podle zákona více než 4 milimetry. Důležité je, zda se v pneumatikách nenacházejí trhliny, bubliny nebo jiná mechanická poškození a zda jsou dostatečně nafoukané. Špatně nastavená geometrie zase může být příčinou nestability při jízdě, plavání v zatáčkách, což je na zasněžené a namrzlé vozovce velkým rizikem.

3. pravidlo

Servis brzd před zimou je nutný, zvláště pokud víte, že vaši řidiči využívají brzdy naplno (například díky hodnocení stylu jízdy Good driving) nebo pokud je při brždění slyšet pískání. Nečekejte, až zasvítí kontrolka. Vaši řidiči vás na ni nemusí hned upozornit a co když už bude pozdě?

Další důležitou položkou jsou kapaliny v autě. Při mínusových teplotách může například tekutina v ostřikovačích zamrznout a tím poškodit části vozidla (mechanismus ostřikování, nádobu na kapalinu, hadičky k ostřikovačům). Letní kapalina navíc nebude účinná při skvrnách od soli.

A konečně světla. Součástí zimní údržby by měla být také kontrola běžných světel a hlavně mlhovek.

4. Zimní výbava musí být 100 %

Auto je zkontrolováno, pneumatiky vyměněny, nemrznoucí směs doplněna, nyní se zamyslete, co bude řidič potřebovat na bezproblémovou cestu. Do zimní výbavy v autě přibalte: škrabku na sklo, smetáček či lopatku na sníh a v případě, že trasy vašich vozidel směřují i ​​do vysokohorských terénů, nezapomeňte na sněhové řetězy. Opět se tak vrátíme k předpisům, podle kterých si musí řidič před každou jízdou očistit vozidlo tak, aby se z něj žádné kusy sněhu či ledu během jízdy neuvolňovaly a neohrožovaly kolemjedoucí vozidla. Při tomto musí být obezřetní zejména řidiči větších vozidel, u kterých může zůstat velká vrstva sněhu na návěsu. Kromě bezpečnosti je odklízení sněhu a ledu důležité i kvůli spotřebě vozidla. Zbytečný odpor vzduchu a hmotnost navíc mohou zatížit vůz a zároveň i vaši firemní peněženku.

4. pravidlo

I když nejde o zimní výbavu, nezapomeňte zkontrolovat také autolékárničku a reflexní vesty. Důležitou informací je, že při cestě služebním autem do zahraničí platí povinnost řídit se podle platné legislativy v dané zemi. Zkontrolujte, zda ji dodržujete.

Pomozte si i při přípravě na zimu GPS monitoringem

Nevíte, kde začít, jak být připraveni a komu svěřit správu vozidel spolu s povinnostmi kolem příprav na zimu? Pomoci si můžete prostřednictvím GPS monitoringu a dat, která se nacházejí v systému CCC. Díky přesné identifikaci řidičů si umíte v systému prohlédnout zodpovědnou osobu za vozidlo, nastavit si upozornění na potřebu servisní údržby a prostřednictvím mobilní aplikace vkládat dokumenty ke každému vozu zvlášť. Dokonalý přehled vám umožní lepší management servisních kontrol, což bude mít příznivý vliv na náklady. Přezutí aut proběhne bez prodlení, eliminuje se čas ztracený neefektivními řízeními, sníží se počet prostojů, kdy řidiči čekají na přezutí, a také se zvýší bezpečnost řidičů při jízdě během zimy.
5. pravidlo

Monitorování vozidel a s ním i elektronická kniha jízd vám dále poskytne možnost sledovat aktuální polohu vozidla a plánovat trasy například i do pneuservisu. Tímto způsobem zefektivníte průběh všech úkonů spojených se zimní údržbou a zjednodušíte administrativní práci s údaji.

 

Pro více informací o benefitech, které přináší GPS monitoring vozidel, nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám prozradíme všechny způsoby, jak ušetřit čas i finanční prostředky své firmě.

 

KONTAKT

Chcete řešit monitoring vozidel
i ve vaší firmě?

Kontaktujte našeho obchodníka

x