Proč je GPS monitoring skvělým řešením pro živnostníky?

6. června 2023 | Monitorování vozidel | Čas čtení: 6 min.

GPS monitoring pro živnostníky

Jste živnostník a hledáte užitečná řešení, která vám zjednoduší podnikání? Jedním z nich je i náš GPS monitoring. Díky vhodnému produktu a správnému způsobu účtování nákladů dokážete ušetřit značné finance, které můžete investovat dále. Poradíme vám jak na to.

Výhody a úskalí podnikání

Každý typ podnikání s sebou přináší mnoho pozitiv i negativ. Hlavní výhodou je nezávislost, větší časová flexibilita i výše příjmů, která přímo závisí na vašem výkonu. Zároveň je však spojeno s vyšším rizikem, absencí jistot a náročnější administrativou, která při nezvládnutí může mít negativní dopad na celé podnikání.

Administrativní zátěž na podnikatele je u nás velmi vysoká. Přestože se ze strany státu vyvíjejí různé kroky s cílem odbourat zbytečnou byrokracii, požadavky na podnikatele jsou mnohdy odrazující. Naštěstí se mnohé procesy podařilo v posledních letech úspěšně zjednodušit. Jedním z nich je daňová legislativa, která za poslední dobu prošla několika novelami.

Jak se co nejefektivněji vypořádat s náklady?

Výhodou práce na živnostenský list je možnost uplatňování nákladů formou tzv. paušálních výdajů. Při tomto způsobu se pracuje s výdaji uplatňovanými procentem z příjmů z podnikání, které určuje zákon o dani z příjmů a aktuálně je stanoveno na výši 60 %. Alternativou k paušálním výdajům je vykazování skutečně uznatelných výdajů. Tato možnost je vhodnější zejména v případě, že máte vysoké vstupy, například při nákupu materiálu. Zvolíte-li si tuto formu uplatňování nákladů v daňovém přiznání, je nezbytné vést si daňovou evidenci nebo jednoduché či podvojné účetnictví.

Administratíva živnostníků

Mezi nejčastější daňové výdaje živnostníků patří výdaje na automobil. Je třeba rozlišovat, zda je auto zařazeno do obchodního majetku či nikoli, a podle toho zvolit uplatňované výdaje. U obou případů je možnost uplatnění nákladů na pohonné hmoty, které většinou tvoří podstatnou část výdajů.

Chce-li si živnostník uplatnit 100 % výdajů na provoz firemního vozidla do daňově uznatelných nákladů, musí být poplatník schopen daňovému úřadu prokázat jejich využití pro firemní účely. K takovému dokazování slouží GPS monitoring. Jedná se o ideální nástroj k prokázání využití vozidla pro služební účely.

GPS jednotka umístěná ve vozidle zaznamenává a odesílá data, která se ukládají v systému. Spolu s informacemi získávanými ze satelitu, manuálně zadanými vstupními údaji a automatickými přepočty systému vytváří elektronickou knihu jízd, která slouží jako daňově uznatelný doklad. Ručně psaná kniha jízd už nepostačuje. Daňový úřad ji nemusí uznat v případě neprokázání elektronické knihy jízd. Spolehněte se proto na komplexní monitorovací nástroj, který vám zjednoduší administrativu a kromě toho vám poskytne mnoho dalších uživatelských benefitů.

Kolik ušetříte díky GPS monitoringu?

Ročně firemní auto najede průměrně cca 30 000 km. Provoz auta stojí firmu cca 150 000 Kč za rok. Máte-li ve vozidle GPS monitoring, můžete si ročně uplatnit až 100 % nákladů, což je 150 000 Kč. Tato částka zahrnuje náklady za pohonné hmoty, pneuservis, mýtné poplatky a ostatní.

Pokud nemáte ve vozidle GPS monitoring, budete daňovému úřadu těžko dokazovat 100% využití pro služební účely, a proto je vhodné využít spíše paušální výdaje. Čili si budete moci měsíčně uplatnit jen 5 000 Kč na auto, které je využíváno pouze k účelu podnikání, a je-li auto využíváno i pro soukromé účely, tak pouze 4 000 Kč měsíčně. V lepším případě jsou to ročně uznány paušální výdaje na vozidlo ve výši 60 000 Kč. Rozdíl oproti reálným nákladům je 90 000 Kč.

Za ušetřené peníze můžete mít od nás GPS monitoring, uplatnit si 100 % nákladů a ještě vám ostatně slušná částka, kterou můžete využít k rozvoji svého podnikání. Nemusíte odvádět státu daň navíc a získáte další výhody, které vám monitoring poskytuje.

Infografika - náklady živnostníků

Benefity, které GPS monitoringem získáte

Využíváním GPS monitoringu získáte nejen ušetřené finance, ale také množství benefitů, které oceníte při celkové správě vašeho vozidla.

  • Snížení administrativní zátěže
  • Úřední výstupy
  • Úspora času
  • Šetření peněz
  • Komplexnost a přehlednost informací
  • Jednoduché používání vhodné pro každého
  • Zabezpečení vozidel proti krádeži
  • Přesné informace o každé jízdě
  • Užitečná mobilní aplikace

 

Spolehněte se i vy na špičku v oblasti monitorovacích řešení s více než 18letými zkušenostmi. Aktuálně spravujeme již více než 60 000 vozidel pro 8 000 spokojených klientů. Přidejte se k nim i vy. Kontaktujte nás a my vám rádi navrhneme řešení přesně podle vašich potřeb.

*Tato částka je hodnota GPS monitoringu pro jedno vozidlo.

Napište nám

KONTAKT

Chcete řešit monitoring vozidel
i ve vaší firmě?

Kontaktujte našeho obchodníka

x